KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

Gastropodsumowanie roku 2023 cz. 2: dyskusja

Gastropodsumowanie roku 2023 cz. 2: dyskusja

Dwie gwiazdki Michelin dla polskiej restauracji, gigantyczne kolejki do śniadaniowni i viralowe filmiki na TikToku. Taki, ale nie tylko taki był rok 2023. Postanowiłam podsumować go wspólnie z ludźmi, którzy tworzą trendy.

Fenomeny Kulinarne

Moimi gośćmi są dzisiaj: Kasia Michalik, znana jako Warsawholic, która na Instagramie pokazuje bardziej i mniej znane miejsca w Warszawie, także te jedzeniowe. Marta Michalska, stołeczna foodie, która zawsze ma gotową odpowiedź na pytanie „Marta, a gdzie na…?” oraz Tomasz Czajkowski, bloger i kucharz, znany jako Magiczny Składnik, który słynie z bardzo dopracowanych przepisów i pop upów, na których serwuje kluski śląskie.

A rozmawiamy o tym, jak zmienia się gastronomia i próbujemy przewidzieć, co nas czeka w nadchodzącym czasie.

Rok 2023 podsumowujemy w 5 kategoriach:

Wydarzenia/zjawiska/trendy
Ulubione miejsca stare/nowe
Jedzenie w domu
Social media
Książki/filmy/seriale

W podcaście posłuchasz m.in. o:

  • łososiu wydrukowanym w 3D
  • modzie na śniadania na mieście
  • fenomenie pop upów
  • ravioli w tabliczkach
  • włoskim kulinarnym Disneylandzie w Polsce
  • najlepszym sushi w Warszawie
  • polskich tapasach
  • siekanej kanapce

Wydarzenie/zjawisko/trend 2023

W naszej dyskusji Gastropodsumowanie 2023 poruszamy przede wszystkim temat trendów – tych, które mogliśmy zauważyć w ubiegłym roku i tych, które przewidujemy, że będą się rozwijać w 2024. Moi goście zastanawiają się m.in. nad tym, dlaczego tak chętnie chadzamy na śniadania na mieście czy na czym polega fenomen pop upów. 

Nie mogło zabraknąć też dyskusji nad newstalgią, czyli renesansem kuchni polskiej w nowoczesnej odsłonie. Nie minę się z prawdą, jeśli napiszę, że każde z nas z tego właśnie trendu cieszy się najbardziej.

Jeśli chcecie wiedzieć, co dla mnie było w 2023 najsmaczniejsze, koniecznie posłuchajcie pierwszej, osobistej części podsumowań:

Ulubione miejsca stare/nowe 2023

Wśród miejsc wymienianych przez moich gości znalazły się zarówno warszawskie klasyki, takie jak Bibenda czy Pizzaiolo, ale także kilka nowości, np. Allora czy Buttero. 

Moi goście lubią poznawać kuchnie innych krajów i mają nadzieję, że powstanie jeszcze więcej miejsc, w których będą mogli zjeść nietypowe potrawy z różnych rejonów świata. 

Jedzenie domowe 2023

Wśród moich gości najwięcej w domu gotuje z pewnością Tomek. Wiąże się to nie tylko z codziennym jedzeniem, ale także pracą nad przepisami na bloga czy do ebooków. Ebooki Tomka na temat ziemniaków czy pomidorów znajdziecie tutaj.

Marta z kolei w ubiegłym roku postawiła na zupy serwowane w kubku, do picia. Może to dobry sposób na odświeżenie dobrze znanej klasyki? Czasami samo podanie wpływa przecież na smak!

Jak przystało na influencerkę, która poleca różne warszawskie miejscówki, Kasia mało je w domu. Zrobiła nam jednak prawdziwą ochotę na letnie smaki – w podcaście wspomina o makaronie ze świeżymi pomidorami startymi na tarce, gazpacho czy sałatce z różnych rodzajów pomidorów. 

Jakie dania/smaki zaskoczyły moich gości w 2023? Posłuchaj podcastu!

Social media 2023

TikTok nadal kreuje kulinarne trendy. Kasia, Marta i Tomek podzielili się ze mną i z Wami swoimi ostatnio zapisanymi filmikami na TikToku. To zaskakujące, jak bardzo się one od siebie różnią!

Do tego wszyscy zgodziliśmy się, że TikTok odpowiedzialny jest za wypromowanie wielu dań, takich jak choćby siekana kanapka czy makaron z pieczoną fetą. Co będziemy gotować (a przynajmniej zapisywać pomysły na ugotowanie) z TikToka? Czas pokaże!

Gastropodsumowanie 2023 – o tym mówimy!

Poniżej znajdziecie spis miejsc oraz książek, filmów i seriali, wspomnianych w tym odcinku. Enjoy!

Miejsca, o których mówimy:

Bibenda

Oma

Buttero

Pizzaiolo

Yes, Butcher

Japonki

Bianca Mozzarella

Sour Deli

Allora

Lupo Pasta Fresca

Nicoletta

Uki Uki

Baken

Nocny Market

Książki/seriale/filmy:

A. Marczewska „Masło. Kulinarny odpowiednik miłości”

B. Śniechowska „Pomidor. Przepisy na każdą porę roku”

M. Tomaszewska-Bolałek „Tradycje kulinarne Danii”

M. Sztokfisz „Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa : historia życia”

M. Korkosz „Nowe rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”

Ch. Leerhsen „Zagubiony w raju. Prawdziwa historia życia Anthony’ego Bourdaina”

S. Tucci „Smak. Życie i jedzenie”

A. Kolo, M. Śliwicka „Projekt Warzywniak”

Serial dokumentalny o chińskich smakach „Flavorful Origins” (Netflix) 

Serial „The Bear” (Disney+)

Film „W drodze. Film o Anthonym Bourdainie” (Netflix)

Film „Głodni” (Netflix)

Może Cię też zainteresować