KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

Kraina wiecznej szczęśliwości: co jedzą Duńczycy?

Kraina wiecznej szczęśliwości: co jedzą Duńczycy?

Noma – to zwykle pierwsze skojarzenie z kuchnią duńską. Ale przecież Duńczycy na co dzień nie jedzą w finediningowych restauracjach, a jednym z ich ulubionych dań jest pieczeń wieprzowa z sosem. Do dyskusji na temat kuchni duńskiej zaprosiłam aż trzy rozmówczynie – Joannę i Matyldę Tamborskie oraz Magdę Gendźwiłł.

Podróże

Joanna (mama) i Matylda (córka) Danią zafascynowane są w równym stopniu. Obie zajmują się dyplomacją kulturową – Joanna była attache kulturalną w ambasadzie polskiej w Kopenhadze, Matylda duńską kulturę promuje dzisiaj w ambasadzie Danii w Warszawie. Z kolei Magda Gendźwiłł, znana z bloga Crust and Dust do Danii wyjechała kilka lat temu i pokochała ten kraj od pierwszego wejrzenia – dziś również pracuje w ambasadzie Danii w Warszawie. Zapytałam je, co Duńczycy jedzą na co dzień. 

Zanim posłuchasz: Jeśli pierwsza Twoja myśl na hasło „kuchnia duńska” to Noma, ten podcast jest dla Ciebie. Moje rozmówczynie pokażą Ci zupełnie inną Danię.

Jak słuchać? Pogryzając lukrecję. Żartuję! Jeśli tak jak ja nie jesteście jej fanami, możecie wybrać marcepan lub po prostu… bułkę z dżemem.

Co potem? Wybierz się na talerzyk kopenhaski do warszawskiego Baken – można tam poczuć klimat Kopenhagi!

Z podcastu dowiesz się m.in.:

  • czy zupę piwną powinno jeść się z bitą śmietaną
  • co to jest frokost
  • jakie są zasady jedzenia i przygotowywania duńskich kanapek
  • jaki produkt najczęściej zamawiają duńscy ekspaci, żeby poczuć się jak w domu
  • co jedzą dzieci w Danii na przyjęciach urodzinowych
  • na czym polega pułapka hygge
  • jak wygląda duńskie śniadanie
  • czy rzeczywiście Dania jest najszczęśliwszym krajem świata.

Bułka z dżemem i chleb z serem

Duńska kuchnia to pochwała prostoty. Nie bez powodu to, czym zachwyca się świat to duńskie śniadanie – dobrze wypieczony ciemny chleb, kremowe słone masło, ser i dżem. Niby nic, a tak wiele! Moje rozmówczynie podkreślają, że dla Duńczyków również, a może przede wszystkim, kolacja o 18 jest świętym rytuałem. O tej porze nic nie może odciągnąć ich od rodzinnego stołu. 

Posłuchaj podcastu o duńskim śniadaniu w Warszawie!

Pułapka hygge

Dania uznawana jest powszechnie za najszczęśliwszy kraj na świecie, więc nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała o to podczas naszej rozmowy.

– dodaje Joanna. Z tą wypowiedzią zgadzają się pozostałe rozmówczynie. System społeczny i polityczny z pewnością pomagają poczuć się w Danii co najmniej dobrze. Kontakty towarzyskie nie są jednak aż tak łatwe jak np. w Polsce. Słynne duńskie hygge może stać się swego rodzaju pułapką. Duńczycy lubią bowiem traktować swoje domy niczym twierdze i zamykać się w nich przed światem. Aby zdobyć czyjeś zaufanie potrzeba dużo czasu. 

Posłuchaj podcastu o Nomie!

Przez zetknięcie z inną kulturą, uświadamiamy sobie, jaka jest nasza własna kultura. Ten podcast ma służyć także właśnie temu. To podróż do Danii i spotkanie z jej kulturą bez ruszania się z kanapy.

Może Cię też zainteresować