KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

Najlepsze programy o podróżach i jedzeniu: od nich zrobicie się głodni!

Najlepsze programy o podróżach i jedzeniu: od nich zrobicie się głodni!

I to głodni nie tylko dosłownie, ale też w przenośni – głodni podróży, wrażeń, świata. Charyzmatyczni prowadzący zabierają nas w najdalsze zakątki, próbują lokalnego jedzenia i, co może najważniejsze, oswajają z innymi kulturami.

Podróże

Programy podróżnicze to zawsze antropologiczna zmora. Trudno bowiem uciec od postawy białego kolonizatora, który przyjeżdża poprzyglądać się egzotycznym Innym. W trakcie kilkudziesięciominutowego odcinka nie da się opowiedzieć o kulturze tyle, ile się powinno, żeby zrozumieć konteksty, w jakich funkcjonuje tamtejsza kuchnia. 

Najlepsze programy o podróżach i jedzeniu

Programy o podróżach i jedzeniu, które polecam poniżej starają się jednak wyjść z tego obronną ręką. Jednym udaje się to lepiej, innym trochę gorzej, ale! wszystkie ogląda się z wypiekami na twarzy, marząc by przenieść się w opisywane miejsca. Co więcej, jeśli akurat nie planujecie żadnych wyjazdów, takie programy mogą spokojnie podróż zastąpić. Niestety, mogą też rozbudzić niepohamowany apetyt na podróże i nowe smaki. Oglądacie na własną odpowiedzialność!

Większość polecanych przeze mnie programów dostępnych jest do obejrzenia na Netflixie. To tam najczęściej pojawiają się prawdziwe podróżniczo-kulinarne perełki. 

„No Reservations” i „Parts Unknown”

Nie byłoby tego zestawienia, gdyby nie człowiek, który zapoczątkował kulinarne podróże. Anthony Bourdain miał swoje wady, ale trzeba mu przyznać, że podniósł programom o jedzeniu poprzeczkę. Podróżował po całym świecie, wchodził do miejsc niedostępnych dla zwykłych śmiertelników, a przy tym, co chyba najważniejsze, bez skrupułów mówił, co myśli. Jego styl prowadzenia programów był po prostu unikatowy, do dziś wiele osób zwiedza konkretne miejsca tropem Bourdaina. Odcinki są często transmitowane w tv, można też zobaczyć je na player.pl i na Prime Video.

Programy Roberta Makłowicza

Czy Makłowicz to polski Bourdain? Nie, Makłowicz to Makłowicz! Fragmenty archiwalnych programów emitowanych w telewizji można znaleźć w czeluściach internetu, ale to, co szczególnie chcę Wam polecić to wcale nie starocie. Jeśli jakimś cudem nie znacie i nie śledzicie jeszcze kanału Makłowicz na YouTube, to czas najwyższy to nadrobić. Jest tu wszystko to, co w Makłowiczu lubimy najbardziej – humor, opowiadane ze swadą historie i dużo smacznego jedzenia. Ze świata i z Polski. Wszystkie produkcje Makłowicza mają taki miły retro vibe, ja lubię!

Posłuchaj podcastu o kuchni duńskiej!

„Somebody Feed Phil”

Uwielbiam Phila Rosenthala. Facet ma w sobie niesamoity wdzięk, a przy tym naprawdę jest zabawny! Mimo standardowej formuły programu – chodzenie po mieście i jedzenie lokalnych specjałów – jest w nim coś świeżego. Rosenthal nie pokazuje wielu bardzo odkrywczych rzeczy, ale ma w sobie dziecięcą radość i to sprawia, że program ogląda się świetnie i z ogromną przyjemnością. Zawsze czekam na ostatnie kilka minut każdego odcinka – krótkie rozmowy online, w których Phil streszcza pobyt swoim rodzicom są przezabawne! W ostatnich odcinkach niestety tej końcówki już nie ma, ale nadal warto ten program oglądać. Dostępne na Netflixie.

Phil je tak, że chce się jeść z nim!

„Chef’s Table”

Kultowy już program o najsłynniejszych szefach i szefowych kuchni świata. Program skupia się głównie na fine diningu, ale mamy też serie poświęcone pizzy czy tradycjom grillowania. Warto obejrzeć przynajmniej kilka odcinków, bo „Chef’s Table” zmienił sposób pokazywania jedzenia na ekranie i doczekał się wielu naśladowców. Każdy odcinek to historia jednego szefa lub szefowej kuchni i ich kulinarnej drogi. W pakiecie jednak często dostajemy opowieść o danym kraju, mieście czy regionie, które są dla nich inspiracją do tworzenia wyszukanych potraw. Dostępne na Netflixie.

„Uliczne jedzenie”

Seria krótkich odcinków na temat street foodu. Na Netfliksie znajdziecie m.in. edycję azjatycką czy amerykańską. Twórcy tego programu starają się pokazać, jak zróżnicowane, ale i mocno osadzone w kulturze może być jedzenie uliczne. I dobrze im się to udaje. Odcinki podzielone są tematycznie ze względu na kraje, więc to prawdziwa podróż przez rozmaite kulinarne tradycje. A jedzenie pokazane jest tu tak, że od razu chce się kupować bilety na samolot. Dostępne na Netflixie.

„Chef’s Table” był pierwszym takim show o tematyce kulinarnej.

„Ugly Delicious”

David Chang zabiera widzów w podróż dookoła świata w kontekście historii i ewolucji konkretnych dań. Szef kuchni spotyka się z ekspertami, kucharzami, dziennikarzami i próbuje sprawdzić, co to znaczy autentyczne jedzenie. Pokazuje de facto, że to pojęcie jest umowne i nie powinniśmy się nim specjalnie przejmować. Każdy odcinek poświęcony jest konkretnemu daniu, np. pizzy czy curry. To opcja nie tylko dla fanów Changa, chociaż trzeba przyznać, że facet je w wyjątkowo apetyczny sposób. Dostępne na Netflixie.

David Chang w swoich programach zastanawia się, co to znaczy „autentyczne”.

„Pyszne tradycje”

Chiny to kraj z tak wieloma różnymi zwyczajami kulinarnymi, że powinno powstać jeszcze co najmniej kilkanaście sezonów tego serialu dokumentalnego. W każdym z trzech sezonów, które już powstały przenosimy się w inny chiński region. Odcinki poświęcono poszczególnym produktom, używanym w regionach, takich jak ziemniaki, kiszonki czy kwaśne owoce. W serialu poznajemy historie ludzi, związanych z przygotowywaniem i wytwarzaniem jedzenia. Fascynująca rzecz. Dostępne na Netflixie.

„Kroniki taco”

Gdyby ktoś zapytał was, ile rodzajów taco znacie, ile byście wymienili? Po obejrzeniu tego serialu nie będziecie mieć problemu z wymienieniem kilkunastu. Dwa pierwsze sezony poświęcone są różnym podejściom do taco i wyjaśniają korzenie tego kultowego dania. Z kolei sezon ostatni to podróż za granicę i sprawdzenie, jak wygląda taco w Nowym Jorku czy Dallas. Ostrzegam: po obejrzeniu tego serialu nabiera się niepowstrzymanej ochoty na taco! Dostępne na Netflixie.

Czy po obejrzeniu tego programu ma się ochotę natychmiast zjeść taco? Tak!

„Smaki miast”

Chyba najszybszy do obejrzenia serial, bo ma tylko 4 odcinki. Znów w podróż zaprasza nas David Chang. Wspólnie ze swoimi znajomymi odwiedza np. Vancouver czy Marrakesz i stara się pokazać nam kulinarne wizytówki tych miast. Spotyka się z lokalami, dużo je i dużo się śmieje. To nie jest najlepsza pozycja na tej liście, ale jeśli po obejrzeniu „Ugly Delicious” macie pewien niedosyt, warto po nią sięgnąć. Dostępne na Netflixie.

Posłuchaj podcastu o jedzeniu w Nowym Jorku!

„The Chef Show”

Jeśli w pozostałych tytułach z mojej listy zabrakło wam gotowania, to to jest program dla was. Jon Favreau (twórca i aktor w filmie „Szef”) i Roy Choi odwiedzają ulubione miejsca i wspólnie starają się odtworzyć różne smakołyki. A to wszystko w towarzystwie gwiazd, takich jak Gwyneth Paltrow, Seth Rogen czy Wolfgang Puck (kucharz odpowiedzialny za menu na Oscarach). Jest tu trochę opowieści o samym miejscu czy jedzeniu, ale nie oszukujmy się, najważniejszy w tym serialu jest humor i interakcje między prowadzącymi a gośćmi. Dostępne na Netflixie.

Munchies

Na cykl programów od Munchies zwróciliście mi uwagę na Instagramie, kiedy zapytałam o ulubione programy o podróżach i jedzeniu. Odpaliłam kanał Munchies na YouTube i… przepadłam. Nie tylko obejrzałam serię o pizzy (uwielbiam dokumenty o pizzy, tyle jest jeszcze do powiedzenia w tym temacie!), ale i inne filmiki. Można spędzić tu długie godziny, oglądając np. serię o ikonach street foodu czy daniach charakterystycznych dla różnych kuchni świata. 

Miłego oglądania!

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych Netflixa.

Może Cię też zainteresować